:: Menu ::
:: Sponsorzy ::
Park Linowy Kielce

:: Partnerzy ::
9a

DynamikE-Pamir
Go-SportSportPower

SpeedMed

:: Pogoda ::
Prognoza ICM UM
Prognoza ICM COAMPS


:: Artykuły ::

Podsumowanie startów dzieci i młodzieży w zawodach w latach 2013/2014/2015

Zawody Pucharowe w bulderingu odbywają się w pięciu kategoriach tzn. Seniorzy, Młodzieżowcy, Juniorzy (młodsi i starsi), Młodzicy, Dzieci (starsze i krasnale).

Zawody zazwyczaj posiadają eliminacje, półfinały i finały rozgrywane na przestrzeni dwóch dni, czyli zawodnik w ciągu 24h startuje trzy razy. Eliminacje i półfinały rozgrywane są w podobny sposób jak zawody amatorskie/towarzyskie; finały zazwyczaj są w systemie rotacyjnym. U dzieci eliminacje i finały rozgrywane są w ciągu jednego dnia.

Zawody organizowane przez PZA mają wysoki poziom, a osoby w nich startujące mają na swoim koncie często trudne drogi min. Junior Wojtek Pełka – drogi w stopniu 6.6, Martynka Szymańska – krasnal 8lat drogi w stopniu 6.4.

Z roku na rok rośnie kadra reprezentantów Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego na zawodach pucharowych w bulderingu organizowanych przez Polski Związek Alpinizmu. W ostatnim roku w zawodach rozgrywanych pod patronatem PZA startowało dziesięcioro zawodników i zawodniczek w różnych kategoriach wiekowych odnosząc raz większe, raz mniejsze sukcesy.

W sumie na przełomie 2013/2014/2015 roku wystartowaliśmy w pięciu edycjach zmagań pucharowych w kategorii junior i junior młodszy oraz w czterech edycjach dla dzieci i krasnali, a także w pucharze Europy.Katarzyna Wurszt

Niewątpliwie najbardziej doświadczoną zawodniczką w naszym Klubie jest Katarzyna Wurszt, która ma za sobą pięć startów w zawodach pucharowych, udział w zawodach międzynarodowych w Austrii (Otztal). W roku 2013 zajęła ona drugie miejsce w Rankingu Pucharu Polski, dzięki czemu została reprezentantką naszego kraju na zawodach międzynarodowych.


Katarzyna na podium pucharu Polski 2013

Kasia wystartowała w Austrii, w malowniczo położonej miejscowości Otztal. W wyjeździe na zawody wzięli udział: oczywiście Katarzyna, Kuba (trener), Aneta oraz Paweł. Zawody rozgrywały się na rynku przy aplauzie licznie zgromadzonych fanów bulderingu. Mimo zawziętej walki Katarzyna zajęła ostatnie miejsce, jednakże zdobyła tam cenne doświadczenie.


Próby na bulderze eliminacyjnym


Podczas zawodów zatrzymaliśmy się w hotelu u podnóża kilku wzniesień o wysokości 3300m npm oraz z widokiem na górskie potoki. Spędziliśmy tam trzy dni. Miejscowość posiada uroczą nazwę Obergurgl.


Widok z okna hotelowego

W tle Obergurgl


Po zawodach przenieśliśmy się do Adlitzgraben. Plan był ambitny tzn. Kasia 6 c+, Paweł 7b, Anetka 7b, ja 8a+ . Po dwu dniowym rozruchy na łatwych trasach, udanym reście. i treningu równowagi …………


Udany rest :).

Trening równowagi :)


Nadszedł monsun, Katarzyna nabawiła się kontuzji, Paweł wyrwał kawał skóry z palca, dlatego też wróciliśmy do Polski. Wyjazd mimo wszystko bardzo udany. Aha, nie polecam Citroena Berlingo lub innego wynalazku z małym silnikiem do przejażdżki z Otztal do Obergurgl (różnica wysokości zabójcza dla małego silnika:)).

Wyniki Kasi:

2: Puchar Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Warszawa, 2013-12-14)
5: Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Warszawa, 2014-06-21)
5: Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Toruń, 2013-10-05)
6: Puchar Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Kalisz, 2014-04-12)
7: Puchar Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Tarnów, 2013-04-21


Paweł Szkliniarz

Drugim pod względem ilości startów oraz wyników w naszej młodocianej reprezentacji klubowej jest Paweł Szkliniarz. Ewidentnie brakowało mu szczęścia, zazwyczaj lądował poza finałami mimo, iż w eliminacjach robił np.: większość baldów z flash’a, jednak zatrzymywał go jeden nieutrzymany top. Mówią, że szczęście sprzyja lepszym, ale w jego przypadku zabrakło trochę koncentracji oraz doświadczenia.

Wyniki Pawła:

7: Puchar Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Kalisz, 2014-04-12)
9: Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Warszawa, 2014-06-21)
10: Puchar Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Tarnów, 2013-04-21)
11: Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Toruń, 2013-10-05)
16: Puchar Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Warszawa, 2013-12-14)Franciszek Syska/ Michał Dziarmaga

Franek oraz Michał startowali w juniorach młodszych. Chłopaki podjęli walkę mimo stosunkowo krótkiego czasu treningów. Znając ich zapał w juniorach w 2015 roku na pewno będą osiągali dobre wyniki.

Wyniki Franka:

5: Puchar Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Tarnów, 2013-04-21)
11: Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych (Toruń, 2013-10-05)Dzieci i Krasnale

Od tego roku prężnie zaczęli działać nasi najmłodsi. W sekcji dziecięcej trenuje już 9 wspinaczy:
- Ania Szkliniarz
- Laura Agatowska
- Basia Burczyk
- Basia Wójcik
- Ola Wójcik
- Zosia Korczak
- Wiktor Agatowski
- Maks Majda
- Olek Majda
Basia Burczyk
Wszyscy wykazują duże chęci do wyjazdów na zawody. Z różnych powodów jak na razie w zawodach Pucharu Młodzików i Dzieci w bulderingu w 2014/2015 roku wystartowało 7 najmłodszych klubowiczów. Zawody rozgrywane są w trzech pod kategoriach wiekowych – młodziki, dzieci i krasnale.
Pierwsze zawody, na które pojechaliśmy to Mistrzostwa Polski Młodzików i Dzieci w bulderingu odbyły się pod chmurką na rynku w Jaworznie. Udział w nich wzięły: Laura Agatowska, Ania Szkliniarz, Basia i Ola Wójcik. Te zawody były debiutem dziewczynek, najlepiej spisała się Basia Wójcik, która mimo choroby lokomocyjnej i źle zniesionej podróży weszła do finału. Ostatecznie uplasowała się na szóstej pozycji. Pozostałe dziewczynki – Ania, Ola i Laura otarły się o finał. Po całodniowych zmaganiach w drodze powrotnej zawitaliśmy do Podzamcza, gdzie dziewczynki po ciemku patentowały trawers adepta.


Ania Szkliniarz

Ola Wójcik

Na kolejnych zawodach w Bytomiu wystartowali: Ania Szkliniarz, Laura Agatowska (7 miejsce), Basia i Ola Wójcik (6 miejsce), Basia Burczyk (4 miejsce), Olek Majda (12 miejsce).
Tutaj nasi zawodnicy zdobyli najlepszy wynik. Basia Wójcik zajęła drugie miejsce w kategorii krasnale! Ania Szkliniarz trzecie miejsce w kategorii dzieci!
Zawody tym razem odbywały się wewnątrz na ściance Skarpy Bytom, a ich poziom był naprawdę wysoki.


Basia Wójcik na drugim miejscu, Basia Burczyk czwarta w zawodach krasnali w Bytomiu

Ania Szkliniarz na trzecim miejscu w zawodach dzieci w Bytomiu

Ostatnimi zawodami w 2014 roku był puchar w Tarnowie. Wystartowały w nich Laura Agatowska, Basia Burczyk, Basia i Ola Wójcik, Ania Szkliniarz. Podczas tych zmagań do finału weszła Ola Wójcik. Basia Burczyk zajęła czwarte miejsce, Basia Wójcik – piąte, Ania Szkliniarz – siódme.


Laura Agatowska

Basia Wójcik

W tym roku kolejne starty mają za sobą Olek i Maks Majda. Chłopaki wzięli udział tym razem w zawodach z liną, które odbyły się 24 stycznia na ściance na Jasnej w Gliwicach. Niestety z przyczyn technicznych pozostałym uczestniczkom nie udało się dotrzeć na te zawody. Maks i Olek bardzo dzielnie walczyli, dzięki czemu pierwszy z nich dostał się do półfinału, a drugi do finałów. Ostatecznie Olek uplasował się na 5 miejscu.


Maks Majda

Olek Majda

W rankingu PZA 2014:
- w kategorii dzieci/buldering: Ania zajmuje 2, a Ola 4 miejsce (spośród 21 dzieci),
- w kategorii młodzików/buldering: Olek zajmuje 8 miejsce (spośród 11 młodzików),
- ranking nie jest prowadzony w kategorii krasnale (Basia B., Basia W. oraz Laura).


Zosia Korczak

Lecz rankingi nie są tak ważne, najważniejsze jest to, że nasz Klub posiada grupę ambitnych dzieci, młodzików, juniorów, którzy chcą się bawić wspinaniem, jeździć na zawody, poznawać swoich rówieśników o podobnych zainteresowaniach.
Oby tak dalej!! Wszystkim uczestnikom zawodów gratuluję zapału w treningach i dużych chęci!!

Podziękowania dla ŚKA oraz Jacka Paska za wsparcie finansowe startów w zawodach , Payka za współpracę w prowadzeniu sekcji Anetki za duży wkład w prowadzenie zajęć.
Od 18-02-2006 strone odwiedziło :
(C) 2004 - 2020. Herman & Zioło