Piaskowiec Piaskowiec Wapień Kalcyt Kalcyt Piaskowiec


Zasady wspinania w skałach podkieleckich
UWAGA: W porozumieniu z Naszymi Skałami oraz Świętokrzyskim Klubem Alpinistycznym ze względu na brak regulacji wspinaczkowych oraz dla doba rejonów topo Zelejowej, Ciosowej, Tumlina, Wykienia zostało usunięte.
Dostępne jest jedynie topo stokówki, kadzielni, gdzie wspinanie jest uregulowane.

W przypadku pytań proszę o kontakt: hermankarol [m.a, ł; p'a] o2.pl


Jak na góry przystało, także w Górach Świętokrzyskich można się wspinać.  Nie napalajcie się jednak, gdyż niemal wszystkie z opisanych rejonów to rezerwaty lub pomniki przyrody nieożywionej, gdzie wspinanie jest zabronione. 
Na dzień dzisiejszy przewodnik przedstawia tylko część ogródków skalnych w pobliżu Kielc i nie wyczerpuje w całości tego tematu. Z pewnością w niedalekiej przyszłości zostanie on poszerzony o kolejne atrakcyjne dla wspinaczy rejony. 
Podkieleckie skały dają możliwość wspinanie w piaskowcu (Ciosowa, Wykień, Tumlin) w kalcycie (Zelejowa, Stokówka) oraz w wapieniu (Kadzielnia). Długości dróg wahają się od 6 do 15m i nie przekraczają trudności stopnia VI.5. 
W przewodniku zamieściliśmy:
- krótką charakterystykę rejonu
- informacje dotyczące dojazdu
- współrzędne geograficzne rejonów (coś dla posiadaczy odbiorników GPS)
- oraz inne cenne informacje. 
Dla osób niezmotoryzowanych miłą wiadomością będzie to że we wszystkie opisane miejsca można dojechać autobusami komunikacji miejskiej lub minii  busami.
A zatem do dzieła. Życzymy miłej zabawy.

Uwaga! Ze względu na szczególny charakter oraz strukturę skał (rezerwaty, kruchość, spękanie), wspinaczka w opisanych w przewodniku miejscach jest niedozwolona (nie wszędzie) i niebezpieczna. Autorzy strony nie biorą zatem odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wspinaczki, które wynikają z lektury tej strony.

strona główna | na górę | Stokówka by "dr know | ŚKA | rozkład PKS MBUS | kontakt
(C) Karol "Herman" Dąbrowski 2003-2007