Forum Wspinaczkowe :  Forum The fastest message board... ever.
Forum o ogłoszeniach, sprawach prywatnych i o wszystkim. Świętokrzyski Klub Alpinistyczny nie odpowiada za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum. 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--12
Bieżąca strona: 2 z 2
Re: Czyżyk
Wysłane przez: arek ()
Data: 06 Apr 2011 - 18:43:30

NIezła dyskusja, włąsciwie o pół stopnia. Przecież pół stpnia to normalna różnica w odczuciach pomiędzy różnymi wspinaczamismiling smiley Rozbawiliście mniesmiling smiley

Próbuje sobie wyobrazić to spotkanie przy piwku w celu ustalenia czy to 1+ czy 2 i tą wielką dyskusję podgrzewaną przez kolejne browarki i już mam usmiech na ustachsmiling smiley

Powiem więcej. Propounje serie spotkań przy piwku w celu ustalenia ostatecznych wycen wszytkich dróg w regioniesmiling smiley Koniecznie musi być Krzyś Zduliński,znany i ceniony ekspert w zaniżaniu stokówkowych wycen. To byłyby jaja, tylko wątroby by mogły tego nie wytrzymać bo napewno nie udałoby się nic szybko ustalić

Pozdrawiam
Arek

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Czyżyk
Wysłane przez: dr know ()
Data: 06 Apr 2011 - 19:13:00

Arku - nie czytałes uważnie nie pół, a conajmniej 3/4!

pozdr
dr know

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Czyżyk
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik ()
Data: 06 Apr 2011 - 20:34:44

miało być to:
[demotywatory.pl]

sęk w tym, żeby te wyceny były w miarę konsekwentne i realne. jest to na pewno nie lada wyzwanie bo takich rejonów jakie macie pod kielcami to w tej części europy nie ma (podobna skała jest w dopiero w pfalz!) i ciężko jest to miarodajnie wycenić...
jeśli porównać to do wycen podobnych dróg w skali hamerykańskiej to będzie praktycznie wszystko o 2 stopnie w dół. jak na polskie standardy to (nie tylko moim zdaniem) uczciwe wyceny będą takie:
okapik - V+
krwawa - VI.1
okap - VI.1+
dwa okapy VI.2
RPP - VI.2 (rest do zera w środku drogi)
dzień świstaka - po znalezieniu dobrego patentu to jest jakieś VI.4 (z plusikiem?). Ostatnio zrobiłem ją 3 razy w ciągu godziny, a raczej nie mam takiej formy żeby robić VI.5+ w interwałach... Taka wycena to nie tylko moje zdanie (ale o tym na razie cicho-sza!)

Co do weryfikacji powyższych to polecam spróbować Rysę na Freneyu, Babińskiego lub Zacięcie w Abazym (wszystkie za VI.2+ i umiejętność klinowania jest raczej przydatna).

Wspinanie w rysach jest trudne na początku, a później sprowadza się do umiejętnego korzystania z ciągu klam!

Jak dla mnie to brak umiejętności we wspinaniu w rysach nie powinien rzutować na realną wycenę tychże.

PS. Bardzo proszę nie gonić mnie z widłami na Ciosowej, jeśli komuś się naraziłem smiling smiley

Marcin_S: Poprawiłem link.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-04-06 21:56 przez Marcin_S.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Czyżyksmiling smileythe finger smiley
Wysłane przez: kris ()
Data: 06 Apr 2011 - 22:21:29

Wspaniała dyskusja! miód na moje sercesmiling smiley. Co do wycen podkieleckich dróg
to doszedłem do wniosku ( serio! ) .że powinni je weryfikować przyjezdni,
my swoje oni swoje - może z tego powstanie obiektywna wycena.
PS Ostatnio tak mi spadła forma, że przestałem przeceniać drogithe finger smiley
pozdrawiam kris

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Czyżyk
Wysłane przez: czyzyk ()
Data: 06 Apr 2011 - 22:22:02

sammute Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Wspinanie w rysach jest trudne na początku, a
> później sprowadza się do umiejętnego
> korzystania z ciągu klam!
>
> Jak dla mnie to brak umiejętności we wspinaniu w
> rysach nie powinien rzutować na realną wycenę
> tychże.

Oczywiście, że nie powinien. Trzeba tylko zrozumieć, że lokalsi mistrzami rys nie są i ichniejsze patenty i sposób poruszania w trudnościach z pewnością nie należy do tych najłatwiejszych i być może stąd całe zawirowania z wyceną.
Zastanawia mnie tylko czy przy wycenie powinniśmy brać pod uwagę brak "rysowych umiejętności" prawie całego środowiska i wyceniać je po odczuciach ludzi czy zdać się na doświadczenie osób obeznanych w tego typu wspinaniu... ale to kwestia chyba do obgadania przy piwiesmiling smiley Nie zmienia to faktu, że droga jest świetna!smiling smiley

> PS. Bardzo proszę nie gonić mnie z widłami na
> Ciosowej, jeśli komuś się naraziłem smiling smiley

he he pomyślimy co tu zrobić z przyjezdnymi co nam wyceny z rejonu ujmujągrinning smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Czyżyk
Wysłane przez: dr know ()
Data: 07 Apr 2011 - 08:44:51

>>okapik - V+

taka wycenę zapodał kiedyś Salvador po przejściu oesem rzecz jasna - niemniej droga zahacza o stopień szósty czyli VI-;

>>dwa okapy VI.2

bądźmy konsekwentni - bo jeśli na RPPP jest "rest do zera w środku drogi" - to na Dwóch Okapach jest rest eN zer - połączony z konsumpcja obiadu;

poz_dr

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Czyżyk
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik ()
Data: 07 Apr 2011 - 09:41:23

Być może. Dla mnie te drogi są bardzo podobne jeśli chodzi o trudności, nawet z lekkim wskazaniem na Dwa Okapy, gdzie ruchy są de facto trudniejsze. I jeden i drugi rest jest obiadowy i to, że jeden jest bardziej ewidentny od drugiego to niewiele zmienia (tylko w przypadku os).

Podobna rzecz działa się na Zakrzówku. Chłopcy wycenili drogi, a nie mieli specjalnie okazji do porównania. Drytooling wtedy raczkował i zwyczajnie zawyżyli wyceny o 1-2 stopnie. Efekt był taki, że wyceny stały się w pewnym momencie śmieszne... Największe zdziwienie zawsze budziły wyjazdy Mistrzów Zakrzówka (również mnie) na tytułowy "łest" i bolesna konfrontacja 7demek Zakrzówkowych i tych katolickich. Na całe szczęście coraz większa rzesza Mistrzów Z. zaczęła się wspinać w innych rejonach i dość zgodnie stwierdziliśmy, że przecenić trzeba.
Problem w tym, że na podstawie wycen Zakrz. wyceniono gro dróg w Tatrach. Osobiście nie mam na ten temat zdania, bo moje doświadczenie tatrzańskie uważam za żałosne, ale kilku doświadczonych kolegów już coś pobrzękuje o "szafowaniu ósemkami" i "miękkości" wycen...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Czyżyk
Wysłane przez: payek ()
Data: 13 Apr 2011 - 13:45:48

Ciekawa polemika, wiec i ja dołączę się ze swymi spostrzeżeniami co do wycen dyskusyjnych dróg w naszych piachach.

Krwawa pięść VI.2/2+; tyle widnieje obecnie w topo, tyle też zaproponowałem robiąc to flashem 3 lata temu. Niestety patenty miałem wtedy okrutne, obecnie robię to całkiem inaczej, zdecydowanie łatwiejszym sposobem i nie dał bym za to więcej niż VI.1+

Okap VI.2; tyle widnieje w topo i tak bym zostawił. Brak specyfiki klinowania, typowo bulderowa droga odpowiadająca wpisanej wycenie.

Dwa okapy VI.2+; tak widnieje w topo, linia ta zbiera całą śmietankę tego sektora i bardzo mi się podoba. Zastanawiam się jednak nad wyceną, wszak całkowicie restujemy w połowie drogi i nie zmienia to ciągu trudności. Osobiście dał bym chyba VI.2/2+ za bardziej skomplikowaną asekuracje i troszkę więcej wspinania, aczkolwiek nie zmienia to wiele i może lepiej jednak postawić na VI.2.

Okapik VI+; tyle widnieje w topo i tak bym zostawił. Tu nie ma specyfiki klinowania, a wielokrotnie widziałem, że osoby, które wspinają się na tym poziomie muszą tam ostro zawalczyć.

Kominowa perystaltyka VI+; tyle widniej w topo i tak bym zostawił.

Droga dla Gagatki VI.1; tak jak powyżej.

Lechrysta VI+; mocne w swojej wycenie (robiłem tylko raz - OS więc mogę nie znać optymalnych patentów).

Przepiękne zacięcie VI; tyle widniej w topo , osobiście dał bym VI+ (robiłem tylko raz – OS, więc mogę nie znać optymalnych patentów).

Rysa pełna połamanych paznokci VI.2+/3; tyle widnieje w topo, robiłem tylko raz OS-em, nie wykorzystałem optymalnie „obiadowego” restu i przy wpisie nie polemizowałem z wyceną podaną w topo. Piękna droga o wybitnie rysowym charakterze, specyfika i umiejętności klinowania mogą bardzo wiele zmienić w odczuwalnych trudnościach i nie zdziwię się jak ostateczna wycena spadnie do VI.2 lub nawet troszkę niżej.

Pozdr.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--12
Bieżąca strona: 2 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.