Forum Wspinaczkowe :  Forum The fastest message board... ever.
Forum o ogłoszeniach, sprawach prywatnych i o wszystkim. Świętokrzyski Klub Alpinistyczny nie odpowiada za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum. 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
RPPP
Wysłane przez: klenio ()
Data: 15 Nov 2010 - 11:31:38

Się posypało na koniec sezonu.
Graty!

DR ręką uzbrojoną czy nie;-)?

PZDR

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: dr know ()
Data: 15 Nov 2010 - 12:20:11

>>Się posypało

ano - jak to Herman ujął: "normalnie w kolejarza"

szparowe ruchawice - a jakże - były! fivteny takoż;
Koledzy się poplastrowali, tak prawie po amerykańsku;

poz_dr

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: herman ()
Data: 15 Nov 2010 - 12:27:30

no piknie szli jak burza, jeden po drugim,
nawet wałek i mariusz (azbest) zachęceni wynikami chłopaków uderzyli...

Herman

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: cniach ()
Data: 15 Nov 2010 - 13:41:05

Zajebiaszczo panowie , gratulacje dla całej czwórki !
Trenejros przyładował na kampusie to i rysa puściła smiling smiley
Brawo Payek za oesa !!

pzdr
cniach

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: LeszekJ ()
Data: 15 Nov 2010 - 14:34:23

Efekty ładowania są bardzo widoczne.
Grtuluję fajnych przejść na koniec (?) ciepłego sezonu.

Pozdrawiam - LeszekJ

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: Lechu ()
Data: 15 Nov 2010 - 22:52:14

qrwa,
sie dzieje

ja chyba musze skonczyc z silowia i isc na panel wreszcie

pzdr i gratulacje!!!

doktor, ktora proba i ktory jestes w szeregu?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: dr know ()
Data: 15 Nov 2010 - 23:30:02

ogółem jakoś siódma-ósma;
ale poprzednie to było trochę marnowanie czasu jak na to spojrzę z perspektywy;

a tego dnia o dziwo pierwsza (w ogóle w tym roku byłem raz w czerwcu na tej drodze) - wystartowałem bez przekonania, jakiś taki nierozgrzany - ale Grześ kibicował i zagrzewał i jakoś poszło - z każdym metrem było coraz łatwiej (żebym wiedział, że puści to bym bez kasku poszedł!);
kluczem było dobre wejście w noł henda - dopiero pierwszy raz mogłem się naprawdę puścić i było wygodnie;
z prób wcześniejszych chłopaków (zwłaszcza Grzesia) zobaczyłem, że nie ma co się w balet pierdolić, tylko przy wstawaniu z restu zwyczajnie, po krasnoludzku prawa noga w prawo na solidnej listwie i wówczas lewa ręka pracuje i do kluczowego klina sięga się spokojnie i precyzyjnie - a to jest najważniejsze - gdyż samo pociągnięcie z niego (gdy ręka siedzi optymalnie) jest formalnością;

chyba już standardem staje się cyrk wyjściowy - czyli niebezpieczny przebieg liny na nodze, che che, tym razem prawej (z lewą był cyrk na Rysie na Stokówce) - ale pod kontrolą;

fajna droga - przy najbliższej okazji wstawię się znów - to są kurwa_delicje jednak!

poz_dr

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: Marcin_S ()
Data: 15 Nov 2010 - 23:39:27

Galeria -> [www.ska.org.pl] Rysa w pytkę, nie ma to tamto. W takim wypadku Ortodrama czeka panowie i panie... ale uważajcie bo zatrzaski skalne lubią z niej wypadać.
Gratki za masowe przejście dla wszystkich trzech Panów i x2 dla Payka za OS-a!



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-11-15 23:39 przez Marcin_S.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: dr know ()
Data: 15 Nov 2010 - 23:44:34

i jeszcze jedno - dzień był naprawdę wyjątkowy;
lampa, tłumy (jak na to miejsce to okrutne) turystów (ja to nawet oklaski miałem na górze jak wrzaskiem radości mało nie ubiłem przechodzących), dobra sportowa atmosferka, ogólna wesołość i brak napinki - no mówię Ci Lechu - był to dzień!
aż szkoda że Herman nie poprowadził swojego projektu*! - byłby to komplet;
ducha miejsca oddaje nieco ta fotka: [picasaweb.google.com]

poz_dr

* - niby dróg na własnej się nie bukuje...ale w związku z zakresem prac jakie Herman wykonał na tej wątłej ryseczce (wyczyszczenie chwytów, usunięcie kruszyzny, rozkminka patentów...etc) uważam, że do końca wiosny 2011 powinniśmy mu się w tryby nie wpierdalać! kto jest za?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-11-15 23:45 przez dr know.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: payek ()
Data: 16 Nov 2010 - 10:09:36

Dzięki za gratki i również gratuluje chłopakom za kolejne przejścia!

Robiąc drogę bez znajomości nie odniosłem się do wyceny, nie miałem noł henda i końcówka była wybierająca... Pozostawiłem cyfre z topo i z newsa na wspinaniu, nie przecze, że przy znajomości odpowiednich patentów moze to byc VI.2+.

Wczoraj na rozgrzewkę przed wstawieniem się w Ortodroma, robiłem po raz pierwszy zacięcie (os), super droga z wybitnie górską formacją. Dlatego stosując tu górską wycenę, wydaje mi się, że to troszkę mniej niż VII-. W Taterkach czy też w Alpach taka cyferka jest bardziej wymagająca.

Ortodrom niestety nie puścił, przy próbie os poleciałem w kluczowym miejscu na micro camie 00 - na szczęście wyłapał krótki lot. Założyliśmy z Grześkiem wędkę aby rozkminić trikowe miejsce, po kilku próbach różnych patentów udało mi się przewędkować w ciągu, upchałem też w kluczowym miejscu dobrego cama (C3-1), więc znów naparłem z dołem. Niestety, o ile na bloku czerwony camalot siadł dobrze, to podczas wspinu z mniej wygodnej pozycji nie chciał wejść, wybrało mnie przy osadzaniu i musiałem zeskoczyć na glebe. Po 15min. naparłem raz jeszcze, tym razem z inną taktyką, najpierw osadzam słabego C3-00, a potem próbuje znaleźć dobre miejsce na czerwonego. Zerówkę wepchałem głęboko ale czerwonego już nie zdążyłem osadzić bo niekontrolowanie spadłem z małego stopnia i zaglebowałem. Trochę obiłem żebra, ale na szczęście to nic poważnego i jak pogoda pozwoli to jeszcze w tym roku wrócę na tą intrygującą drogę.
Jest to mniej imponująca linia niż RPPP, ale trochę trudniejsza, asekuracja też bardziej wymagająca.

Chętnie przystawię się też do Hermana projektu, jak już go pokona - wygląda wyzywająco.

Pozdr.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: dr know ()
Data: 16 Nov 2010 - 11:57:54

jesli chodzi o cyfrę to pewnie RPPP sytuuje się w okolicy 5.10b, che che...radzę nie sprawdzać w tabelce bo się słabo zrobi;

poz_dr

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: Marcin_S ()
Data: 16 Nov 2010 - 12:14:14

Nie rozumiem tego całego przeliczania, sugerujesz, że w Indian Creek miało by to VI? To cała zabawa w kantor jest o dupę rozbić, ciekawe jak by hamerykanie zalicytowali na wyślizganych palczastych jurajskich trasach?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: dr know ()
Data: 16 Nov 2010 - 12:49:52

nie no! 10b to juz prawie VI.1...
tak, i sugeruję, że miałoby max tyle;

jak taki Kolarz zrobi to będe miał pewność;
można tez zapytać Rychłego...nie sądzę żeby licytował jakos inaczej;

po prosytu nie umiemy się wspinac w rysach (w sensie klinować) i dlatego cenimy je tak wysoko - ot i tyle - cała tajemnica;
po prostu - mało jest u nas dróg wymagających tej techniki - znakomita większość rys w Sokołach też ma chwyty i stopnie (w rysie, obok);
Blondas, tamtejszy lokals mówił mi, że przed pierwszym wyjazdem do Doliny próbował je robic czysto rysami, klinując i nagle wszystko zrobiło sie dużo trudniejsze;

oczywiście, że przelicznie jest o kant dupy rozbić (polecam wypowiedź Adasia Pustelnika w górach pare lat temu po powrocie z Doliny, leciało to jakos tak: "obawiam się że NRS miałaby tam VI+") - trzeba sie wspinać i tyle;

jak Flower zrobil drogę i dał jej około VI.5 (przerysa w wapieniu) to znawcy tematu stwierdzili, że nie ma takich przerys - przyjechali załoili i przecenili tak ze 3-3,5 stopnia...

z kolei taki Gizbern nie móg przewędkować Soni z Ustronia za VI.1+...w końcu puściła go po zadziorkach i dał VI.5, cheche

i tak można do imentu - na szczęście jesteśmy u nas i wyceniamy dla nas, czyli dla takich nie rozhasanych we wspinie rysowym ludi - dlatego wysiłek do zrobienia tej drogi można wycniać na około .2+;
ostatecznie mocni zawodnicy stamtad spadali;
niemniej nalezy pamiętac że jak sie tam pojedzie to tabelkę trzeba wyrzucić bo ciężko będzie na 5.10a...

poz_dr

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: Marcin_S ()
Data: 16 Nov 2010 - 13:36:31

Dokładnie. Szmaci jak VI.2+ to niech tyle ma.

Sam Monster Offwidth ma niby "tylko" 5.11+ , a Adasia "zmielił i wypluł". Wiec nie ma sensu przeliczać takich dróg na naszą skale.

Co nie umniejsza faktu, że nasze rysy są zajebiste!

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: herman ()
Data: 18 Nov 2010 - 10:25:18

Miejmy nadzieje że projekt(robocza nazwa "Żelazo nie klęka") puści jeszcze w tym roku niech tylko pogoda dopisze i czas.

ps. Ortodroma nie ortodrom smiling smiley) [pl.wikipedia.org]

Herman

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: Dunczyk ()
Data: 18 Nov 2010 - 11:52:09

zajebiście chłopaki!! gratki dla całej czwórki

pzdr,
duńczyk

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik ()
Data: 19 Nov 2010 - 14:48:25

Swego czasu Craig Luebben wizytował razem z Hastonem w Chamonix. Znaleźli tam niezłą przerysę i po prowadzeniu Luebbena droga otrzymała nazwę Thai Boxing i wycenę 5.12c (około 7b+ i jak na rysę to oznacza, że Skrajnie Trudno).
Następnie droga została zapomniana na kilkanaście lat, aż do czasu reekipowania całego rejonu. Któryś z ekiperów wypatrzył ową przerysę, obił i poprowadził. "Nowa" stara droga została wyceniona na francuskie 8b.

Kiedyś z kolegami obserwowałem jak jedna laska z Salt Lake city dosłownie biegała w IC po rysach za 5.12. Na stwierdzenie, że pewnie musi robić normalnie z 8b, odpowiedziała, że w wapniu nie robi więcej niż 7a, bo ją strasznie grzeje... Koledzy lekko zbledli, bo ich poziom wapniowy oscylował około 8b+, a wymiękali na .11a.

Sęk w tym, że wspinanie w rysach jest całkiem proste (o ile się nauczysz), a wspinanie w płytach wymaga dużo lepszego przygotowania fizycznego.
Trzeba tylko zdawać sobie sprawę z tego, że:
- jak masz grube palce i dłonie to jest ci trudniej na chudych rysach
- jak masz chude palce i dłonie to może być ci trudniej na szerokich rysach
- amerykańce w rysach się wspinać umieją, a europejczycy niezbyt (wystarczy sprawdzić komentarze na temat Harding Slot...)

W porównaniu wygląda to brutalnie:
Krwawa Pięść - porównywalny Fist Fuck 5.10a ma ponad 30m i jest znacznie trudniejszy....
RPP - krótki kawałek rysy na chude dłonie. W IC nie więcej niż 5.10a.
VII.1 - drogi w stopniu 5.12 i o podobnej szerokości rysy, które próbowałem w IC, były zdecydowanie trudniejsze..

Wycena drogi leży tylko i wyłącznie w osobistej decyzji autora, ale nie sądzę żeby wycenianie rys na podstawie porównania z płytowymi standardami miało sens.

ps. Bynajmniej nie uważam, że stwierdzenie, iż VII.1 to trudne 6.4 było obrazoburcze...

Pozdrówki z miasta deszczowców,

rychły

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik ()
Data: 25 Nov 2010 - 19:09:37

Hej,
Po pierwsze to gratuluje chłopakom przejść, niezależnie od wyceny estetyka drogi pierwsza klasa.

Jak dla mnie to przykład z Thai Boxing pokazuje, że wyceny w dużej mierze zależą od "umiejscowienia" i nie ma co ich zaniżać bo fajne (no może inne) drogi mogą zostać zapomniane. Tworzenie rozdziału na skalę płyty/ przewiechy/ rysy/ przerysy itp IMO nic dobrego nie przynosi. Swoją drogą jest fajny filmik w sieci z różnymi rysami, m.in. zdjęciami z w/w.

Gdyby nasze piachy były w Stanach to pewnie drogi miałyby jakieś tam niższe wyceny w ich skali. Ale są u nas i porównywać możemy do naszych dróg. Ja mogę tylko ocenić swój wkład pracy, a i tak biorę poprawkę na doświadczenie w danej formacji. Praktycznie na wszystkich wymienionych drogach znalezienie najłatwiejszego patentu drastycznie zmienia odczuwane trudności. I trzeba pamiętać o tzw zapasie. Ciężko robiąc 6.5 wyrokować czy coś jest 6.1 czy 1+, bo rozsądniej jest wysłać kogoś o podobnym limesie.

Okap VI.1+ -najłatwiej porównać bo to 'zwykła' droga,BTW wyjście u góry sie ułatwiło
Krwawa - najpierw wydawało się trudne, po pokazaniu patentu na dobry klin łatwe, 6.1-6.2, zrobić osem to inna sprawa
z RPPP 2 razy zdupiłem (trochę broni mnie to że było gorąco), jak zrobię to wycenię

Prawda jest taka, że polskiego wspinania te dywagacje o plus w tą czy tamtą stronę naprawdę nie ruszą, to chyba wpływ jesiennej nudy. Ja raczej staram się nie zawyżać wycen, ale jak dla mnie nasze piachy mogą sobie być miejscem, gdzie może i wyceny są łatwe (bo uważam że są), ale za to są to trady wyjątkowej urody.

Dzień Świstaka:
Logika wskazuje, że gdyby to było VI.4 (nawet mocno niestandardowe) to by padło dawno temu. W zeszłym sezonie chyba wszystkie swoje drogi 6.4-4+ zrobiłem w 2,3 próbie a 6.5 po jednej wędce, rysę atakowałem chociaż mimo wielu prób nawet na wędkę nie zrobiłem kluczowego miejsca.Inni 6.5-owi zawodnicy też nie mogli tu zrobić ruchu. Jest to w sumie droga bulderowa ze wszystkimi tego konsekwencjami, czyli np można odbierać jako: niemożliwe a po zrobieniu - łatwe.
Zacytuję porównanie dróg 6.5+ całkiem mocnego Klenia
Kaprys Bogów vs Dewastator - inna kategoria
Dewastator vs Dzień Świstaka - inna kategoria smiling smiley

Ja chyba w żadną drogę nie włożyłem tyle pracy, choć przyznaje że odbiór trudności może zmieniać to, że w zeszłym roku próbowałem dziwnego patentu. I to że byłem o włos od lotu. Pewnie też jest na swój sposób parametryczna. Teraz patent zmieniłem, padło od razu, więc sam nie wiem jak jest trudna. Ale mniej niż 6.5 nie mógłbym dać bo byłoby to zwyczajnie nieuczciwe wobec siebie.
Oczywiście każdy kto zrobił może to wycenić jak uważa i jak najbardziej rozumiem, że dla kogoś innego może być łatwa. Dla mnie to żadna obraza. W każdym razie tobie Krzysiek tak czy inaczej gratuluję umiejętności wspinania we wszelkiego rodzaju rysach (i wizyty w IC) smiling smiley

pozdrawiam

PS
zapomniałem dodać: Lecha tu okrzyczeli jak chciał rezerwować trady, trzeba robić a nie zaklepywać. Ale ja bywam jak na razie (po uśrednieniu) raz na 5 lat więc jestem średnim zagrożeniem



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-11-25 19:17 przez krzysiek_j.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: dr know ()
Data: 25 Nov 2010 - 22:04:46

Krzysiu -a kto tu rezerwuje tzw. trad?

poz_dr

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: RPPP
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik ()
Data: 26 Nov 2010 - 18:50:05

Doktor jak to kto? Ty. Jak inaczej rozumieć
"* - niby dróg na własnej się nie bukuje..."

pozdro

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.