Forum Wspinaczkowe :  Forum The fastest message board... ever.
Forum o ogłoszeniach, sprawach prywatnych i o wszystkim. Świętokrzyski Klub Alpinistyczny nie odpowiada za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum. 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Koniec wspinania na Stokówce
Wysłane przez: prezes ()
Data: 04 Dec 2009 - 08:34:06

Witam wszystkich, właśnie przeglądam Plan Ochrony Chęcińsko -Kieleckiego Parku Krajobrazowego (projekt) w którym to Stokówka planowana jest jako rezerwat a co za tym idzie ustawowy zakaz wspinu i grzebania w ziemi.
Jest to ostatni moment ,żeby zadziałać formalnie i umieścić wspinanie jako formę turystyki kwalifikowalnej co w przyszłości pozwoli na legalny wspin.
Projekt Planu mogę udostępnić adminowi do szerszego zapoznania się.
Pozdrawiam

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Koniec wspinania na Stokówce
Wysłane przez: herman ()
Data: 04 Dec 2009 - 09:39:06

Witam
Bez paniki. Dolina Bolechowicka też jest rezerwatem...
Ale tak jak mówi prezes trzeba wpisać wspin na Stokówce w projekt zagospodarowania rezerwatu.

Pozdr

Herman

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Koniec wspinania na Stokówce
Wysłane przez: payek ()
Data: 04 Dec 2009 - 11:28:57

Cześć Paweł,
Jestem pewien na 99%, że jeśli Stokówka zostanie rezerwatem to nie zabronią nam wspinu w tym miejscu, podobnie jak to miało miejsce w kilku innych rezerwatach w Polsce. Tylko musimy o to zadbać.
Grzebanie w ziemi ostatecznie i tak zakańczamy z końcem tego roku.

Podeślij mi ten Projekt na maila, zapoznam się z nim i zaczniemy działać w tym kierunku.

Pozdr.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-12-04 11:44 przez payek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Koniec wspinania na Stokówce
Wysłane przez: payek ()
Data: 04 Dec 2009 - 16:02:23

Dzięki Paweł za przesłany projektu. Zapoznałem się i ustaliłem kilka szczegółów z ludźmi zajmującymi się tym Planem Ochrony (Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych).
Plan ten będzie zatwierdzany w pierwszym kwartale przyszłego roku i z tego co się dowiedziałem, to po ewentualnym zatwierdzeniu Projektu, zostaną rozpoczęte badania mające na celu udokumentowanie wartości ochronnej ewentualnych rezerwatów. Badania takie trwają z reguły kilka lat i dopiero po nich nastąpi decyzja o powstaniu rezerwatu.
Co nie znaczy, ze mamy czekać kilka lat na decyzje i nic nie robic w tym zakresie.
Na obecny projekt nie mamy teraz wpływu. Natomiast po ewentualnym zatwierdzeniu Planu, powinniśmy nawiązać współprace w tej sprawie z Regionalnym Konserwatorem Przyrody, proponując opiekę na tym miejsce i współprace w zakresie ochrony rezerwatu. Co ciekawe, dostałem informacje, iż warto uwzględnić fakt, że działalność wspinaczkowa przeciwdziała sukcesji (miedzy innymi poprzez wycinkę krzaków i drzew - o kopaniu nie wspominałem:-)), Dużym atutem jest również wieloletnia działalność w tym miejscu, zagospodarowanie i promocja regionu.
Także dalsze działania w tej sprawie podejmiemy po ewentualnym zatwierdzeniu Planu Ochrony... co nastąpi w pierwszym kwartale 2010r.
Jak za rok zaczną robić jakieś badania to wykopaliska porosną już trawą i krzakami.

Dodam, że to dość kontrowersyjny projekt:
[www.radio.kielce.pl]

[www.radio.kielce.pl]

[kielce.gazeta.pl]

Tak czy siak - działać w tej sprawie trzeba!

Pozdr.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-12-04 16:50 przez payek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Koniec wspinania na Stokówce
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik ()
Data: 07 Dec 2009 - 23:28:04

Mam nadzieje ze wobec zmasowanej krytyki planu zostanie odrzucony, ale to nie znaczy ze nastepny bedzie lepszy (dla nas). Logicznie myślący ludzie mogli się spodziewać że Stokówka kiedyś zostanie miejscem chronionym w jakimś stopniu. Więc nie ma co czekać z założonymi rękami.

Podobno ze strony NS wyszła kiedyś inicjatywa w sprawie pomocy w legalizacji wspinania. Czy ktos moze mi wyjasnic czemu to upadlo?
pozdr

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.