Forum Wspinaczkowe :  Forum The fastest message board... ever.
Forum o ogłoszeniach, sprawach prywatnych i o wszystkim. Świętokrzyski Klub Alpinistyczny nie odpowiada za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum. 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: herman ()
Data: 21 Sep 2008 - 21:56:00

Dobra robota payek.

Co do nazwy to raczej nie bardzo można mówić to osobnej drodze a tym samym nazwie. Jest to jedno ringowy wariant do Lewara dlatego myśle że lepiej bedzie Prostowani lewara a nie dilferek.

ps. ja tam żadnego dilferka nie robiłem na tym warianciesmiling smiley)

Herman

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: payek ()
Data: 21 Sep 2008 - 23:19:29

>> Dobra robota payek.

- dzięki.

Od początku mówiliśmy, że prostowanie Lewara to wariant zaznaczony na topo jako 53b, który faktycznie prostuje końcówkę i zmierza do tego samego stanu. "Dilferek" jest również wariantem (53a), ale odchodzącym i z autonomicznym zakończeniem. Dlatego też nadałem mu nazwę, bo to wydaje się logiczne, co doskonale odzwierciedla obecne topo Stokówki. No chyba, ze prostowania Lewara będziemy liczebnikowac i będzie to prostowanie Lewara 2smiling smiley Ale czy to wtedy będzie czytelne?? Rób jak chcesz, nie będę protestował i pozostawiam ci wolną rękę.
Pozdr.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: herman ()
Data: 22 Sep 2008 - 07:38:14

No właśnie a czy ktoś robił wariant 53b? bo może to 53b jest bezsensu i trzeba to wywalic z topo? i bedzie tylko 53 i 53a.

pozdr

Herman

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: payek ()
Data: 22 Sep 2008 - 19:16:08

Nie wiem czyj to jest pomysł z wariantem 53b (nie twój? ), ale jest sensowny bo logicznie prostuje drogę. Przystawialiśmy sie do niego i na pewno są możliwości, aczkolwiek jest trudniej i trzeba nad tym popracować.
Pozdr.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: herman ()
Data: 23 Sep 2008 - 07:18:57

Jesli 53b jest sensowne jako prostowanie lewara no to i "delferek" ma sens.
Trzeba to zobaczyć w realu.
Pozdr

Herman

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: herman ()
Data: 14 Oct 2008 - 22:10:58

Witam
wczoraj wspinałem się lewarze (przystawiałem się do prostowania zrobionego przez krzycha).
Krzychu nie obraź się ale to jest zupełnie bez sensu. smiling smiley). Mówiąc o wariancie to zdecydowanie za dużo. Sam wiesz o co chodzi.
Ale dla lokalsów(dla nas) jest to bardzo ciekawy problem wspinaczkowy. Jednak przyjezdny wspinacz nie ma żadnych szans na to aby przeszedł ten wariant bez podpowiedzi np: Twojej. Dlatego też z topo bedzie usunięty.
No ale ruch który wykonałeś jest zacny... Musisz mi pokazać jak dokładnie to robiłeś.
Gratulacje, jest moc!!!

Pozdrawiam

Herman

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik ()
Data: 16 Oct 2008 - 16:40:17

Herman nie obrażę się dlatego że teraz to Lewar jest dużo bardziej bez sensu smiling smiley I nie jest to tylko moje zdanie.
Gwarantuje ci ze przyjezdni bez naszej pomocy, w zyciu nie wykombinuja ze Lewar ucieka tak daleko od ringow. Moj wariant (Prostowanie) idzie IDEALNIE w lini ringow, prawa reka po prawej, lewa po lewej. Przyjezdni z pewnością prędzej wmontuja się w to niz w ucieczke w prawo. Jak bardziej mialby byc wyprostowany? Musialby isc na lewo od ringow i trzeba by bylo ograniczac w nieewidentny sposob.

Sam po zrobieniu chcialem o niej dyskutowac bo nie bylem pewien jej sensu i wszyscy zainteresowani wlacznie z toba zgodziliscie sie ze to jest droga. Moze po prostu cos zle kombinowales samemu.

Tak wiec na razie nie zgadzam sie ze to nie jest nawet wariant i ze ma byc usuniety z topo. Chcesz same decydowac jakie drogi beda w topo? Bez jaj.

Proponowalem konsultacje, moga byc po raz kolejny, walczyc do smierci nie bede ale mam duzo argumentow hehe
Np to ze w topo (jako oficjalne drogi-logiczne!) umieszczone sa takie kurioza jak Konie ida....(wszystkie sa bez sensu, a wprost to kompletna bzdura), a pseudo dróg wciśniętych na siłe i nie tworzących "nowej jakości" jest unas duuuużo więcej (moge nawet wymienic moje faworytki). I to ci nie przeszkadza a Prostowania (czy tez wariantu) nie chcesz uznac nawet za wariant? To przynajmniej jest bardzo trudne.
Granice logiki na Stokówce już dawno zostały przekroczone hehe. W tamte "cuda" bez obecnosci lokalsow (a często nawet przy nas) nikt sie nie wmontuje.

Dla mnie duzo wazniejsze jest zreszta to ze w topo nadal (od 2 lat) nie wiem czemu, nie ma Ograniczonej Prohibicji, ktora zdaniem praktycznie wszystkich jest duzo logiczniejsza i ladniejsza od Prohibicji. Najwyzszy czas to zmienic.

tak wiec czekam na konsultacje na zywo najlepiej na Stokówce

pozdro
PS
prosze inne osoby o wypowiedzenie sie w temacie Lewara / Prohibicji zeby nie bylo ze sie z Hermanem klocimy. To ma byc konstruktywna dyskusja smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: payek ()
Data: 16 Oct 2008 - 20:54:55

Niewątpliwie Lewar ucieka na prawo od linii ringów, rozumiem, ze pierwotnie Herman obił to z myślą o prostej linii, ale puściło tylko z prawej strony, a wariant prostujący oznaczył w topo jako projekt i git. Teraz Krzychu wyprostował, tworząc bardziej logiczne zakończenie i tez dobrze ( tylko źle, ze wymyślił tak masakryczny ruchsmiling smiley A co do przyjezdnych, to tez jestem bardziej przekonany, ze wcześniej polegną na wersji Krzycha, niż wymyślą, ze oryginalnie schodzi się do klam tak daleko z boku, już jednej takiej próby byłem świadkiem, ale koleś i tak był za slaby...

'Konie' faktycznie dziwnie się rozpierzchły...

Ograniczona Prohibicja jest dla mnie najładniejsza droga na Stokówce i zdecydowanie bardziej logiczną/udoskonaloną wersją oryginalnej Prohibicji, o czym świadczy popularność tej kombinacji i opinie wyrażane po przejściu. Szkoda, ze nie ma jej w topo po 2 latach istnienia w realu.

Pozdr.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2008-10-16 21:11 przez payek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: herman ()
Data: 18 Oct 2008 - 10:47:28

Witam
Jeśli chodzi o ograniczoną p. to przeoczenie z mojej strony jakoś myślałem że jest w topo. Wrzuce to.

Faktycznie "konie idą wprost" czy "trawers oblecha" są zupełnie bez sensu i trzeba je wywalić. Macie jeszcze jakieś typy?

Jeśli chodzi o wariant prostujący lewara to różni się on tylko 2 przechwytami od lewara orginalnego. Troche mało jak dla mnie zeby mówić o wariancie, ale zaznaczam że ruchy wyglądaja na super. Krzychu mam wątpliwości do twojego bo Paykowego wariantu do Stycznowego nie uznałeśsmiling smiley)...

Mam taki pomysł aby rozwiązać wątpliwości:
Stworzymy 2 topo
-jedno oficjalne gdzie beda zmieszczone tylko logiczne drogi
-a drugie topo dla nas gdzie bedą wszystkie warianciki i warianty jakie ktos tam przeszedł z dokładym opisem że np: nie stajemy na stopniu itp. Bo przecież Stokówka to nasza pakernia...

Pozdrawiam

Herman

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik ()
Data: 20 Oct 2008 - 18:31:15

Herman proponuje sprawę obgadać przy najbliższej okazji, np w srode.

Ja ze swojej strony deklaruje ze z checia przygotuje opisowe topo trudniejszych dróg - czyli krotki opis z wyjasnieniem co i jak. Mozna podczepic pod topo, przyjezdni na pewno z radoscia skorzystaja bo teraz się gubią. 2 topo moim zdaniem nie ma potrzeby robic, ale np moznaby oznaczac warianty gwiazdkami itp.

Z tym nie stawaniem na stopniu to sam wiesz ze koloryzujesz hehe Ja takiego wariantu nie stworzylem ani nawet nie kojarze.

Payka wariant jak najbardziej uznałem. Proponowałem i Payek tez sie od razu zgodzil zeby nie dawac nowej (zreszta bardzo ladnej) nazwy -tak jak dla Prostowania Lewara nie zaproponowalem nazwy np "Wspaniała Droga Niesamowitego Juszczyka" ;)
Te 2 przechwyty są dość zacne, bo oznaczaja w tym przypadku przemieszczenie sie skokami jakies 2 m w górę w przewieszeniu smiling smiley Taki urok prostowań, że rozwiazuja tylko kawalek terenu i sa zazwyczaj krotkie. Wiec jesli ktos mysli (zwracam się do czytających) ze Prostowanie to latwy łup bo to 2 nowe przechwyty to mozna sie zdziwic hehe Zreszta to 2 nowe trudne przechwyty + 3 kolejne łatwe do topu.

Pogadamy na żywo to myślę że dojdziemy do wspólnego stanowiska.
pozdro



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2008-10-20 20:41 przez krzysiek_j.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: klenio ()
Data: 21 Oct 2008 - 16:22:08

Witam

Ja uważam że bez sensu jest wrzucać "ograniczoną prohibicję" do TOPO... nawet nie wyobrażm sobie jak by to miało wyglądać? Rysę walnąć w innym kolorze - jako ogranicznik?- wtedy to będzie nie czytelne.
Myślę że takie historie (z ogr-ami) raczej powinny zostać między nami jako przystawka treningowa a nie droga lub wariant!!!

Pozdrawiam

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik ()
Data: 21 Oct 2008 - 19:43:33

Klenio bzdury wygadujesz. Nie widziałes w topo drog z ogranicznikiem? To zajrzyj do pierwszego lepszego topo z Jury. Dodaje sie tekst i po sprawie. To raczej Prohibicja jest nieewidentna i nie uwierze ze osoba z zewnatrz odkryje jej przebieg. Zreszta nie przypominam sobie zebys po poprowadzeniu Ograniczonej mowil o przystawce.

A ograniczniki i problemy z orientacja w terenie sa na prawie kazdej drodze na Stok!
Moze wrzucimy wszystko poza najlatwiejszymi do worka "przystawki treningowe".
my sie do ogr stosujemy a przyjezdni raczej nie. Jak ktos chce poprowadzic na naszej "pakerni" wiecej niz 6.2 tak jak my to robimy, to samo topo juz od dawna jest niewystarczajace.

pozdro
I jeszcze jedno. Ograniczona P powstała bo był to piękny, logiczny (dla wielu) i przede wszystkim TRUDNY problem. Dla mnie w tym czasie była najtrudniejsza droga na Stokowce i to ma zasadnicze znaczenie. Nie widzisz roznicy miedzy tym a wariantem np 6.1+ do drogi 6.1 ?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2008-10-21 20:15 przez krzysiek_j.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: klenio ()
Data: 21 Oct 2008 - 23:36:01

Krzysiu nie koniecznie "bzdury"... po prostu się ze mną nie zgadzasz :-)

To że na jurze są ograniczniki to fakt, ale zauważ, że u nas nie ma takich dróg! (chyba poza tą VI.1 na kalcytowej) Nawet na "wielkim wyzwaniu" mamy logiczne obejście (wariant) a nie ograniczniki. Nie ma sensu zaśmiecać topo ogranicznikami żeby śrubować wycenę. Po za tym tak naprawdę "prohibicja" to wariant dojściowy do rysy.
Ja Krzychu tego nie poprowadziłem :-) ale Zamierzam się na superograniczoną prohibicję ;-)

"my sie do ogr stosujemy a przyjezdni raczej nie" Krzychu ja tu problemu nie widzę niech robią jak chcą i niech ma to w topo VI.3 a nie dajmy na to: ogr VI.4+

"powstała bo był to piękny, logiczny (dla wielu) i przede wszystkim TRUDNY problem"
i niech zostanie że to problem a nie droga :-)

PZDR

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: dr know ()
Data: 22 Oct 2008 - 08:40:59

nie Kleniu - Rysa to wariant wyjściowy do Motylej więc Prohibicja jest drogą autonomiczna a nie wariantem, cheche;

a ja rozumiem argumenty Krzyśka i jestem za topo uwzględniającym ograniczniki;
kto ma zasadę robienia logicznych dróg ten będzie robił te bez ograniczników;
kto zechce robić wynik w sajcie pójdzie po ogranicznikach - i tyle;

topo powinno byc oparte na fotkachnie widze inaczej;

co do Wielkiego Wyzwania - ja się w tym roku dowiedziałem że są trzy wersje...zawsze myslałem że jest jedna za VI.2+ z sekwencja po krawądkach - reszte uważałem za ucieczke z drogi, cheche

poz_dr

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: klenio ()
Data: 22 Oct 2008 - 11:31:41

Doctore... tu się z tobą nie zgodzę bo mimo że "historycznie" motyla była pierwsza to rysa jest najlogiczniejszą formacją do przejścia w tamtej części ściany. I wszystko co od niej i do niej to jakiś wariant...:-)


PZDR

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: dr know ()
Data: 22 Oct 2008 - 11:39:14

stosując Twoja logikę nalezy uznac Motylą wariantem wyjsciowym do Rysy - ba! ucieczkowym, cheche

poz_dr

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: klenio ()
Data: 22 Oct 2008 - 12:21:44

Tak jest :-)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: dr know ()
Data: 22 Oct 2008 - 19:35:44

"jak tak to tak" - zgadzam się - na Motylej to nawet ja się rozgrzewam ostatnio - zatem to zwykła przystawka niegodna nazwy!

poz_dr

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik ()
Data: 22 Oct 2008 - 20:01:28

Klenio miedzy znajomymi mozna ostrzej, wiec jak jeszcze bedziesz pisał bzdury np o kolorowaniu ogr w topo, to nazwę to po imieniu smiling smiley

Ciesze sie ze przywolales Wielkie Wyzwanie bo to idealny przykład popierający moje argumenty a druzgoczący twoje hehe. Doktor dobrze mowi o istniejacych 3 wersjach. Zobacz sam, teraz w topo są 2, każda opisana dodatkowo ,uwaga!, OGRANICZNIKAMI. Ja mimo ze je wszystkie robilem to z topo nie do konca rozumiem o co chodzi. I sa to drogi VI.1+ do VI.2+ -widzisz roznice ?

Wiec czemu nie mialbys uznac Ograniczonej Prohibicji to chyba tylko ty sam wiesz. Był to projekt o którym wszyscy mówili jako o logicznym kolejnym kroku, ja go tylko pierwszy poprowadzilem. był/jest jedna z 2 najtrudniejszych drog na Stokówce co jest kolejnym zajeb waznym argumentem. Na Wielkim W widzisz "logiczne obejście-wariant", a nie widzisz logiki w ograniczeniu Proh. rysą, ciekawe....

Jest to jedna z logiczniejszych i najpiekniejszych dróg na Stok - zdanie rowniez innych osob. DROGA nie problem. Problemem treningowym jest natomiast dalsze czesciowe ograniczenie, gdzie sobie wybrales ze z jakiegos chwytu korzystasz a z innego nie.

A drog z ogranicznikami (bardziej bezsensownymi i nie tworzacymi nowej jakosci/trudnosci jest duzo wiecej. Przyklady:
22a. Wariant zimowy V+ (4K+1R+ST)
26a. Wariant w lini ringow VI+
27. Życie we mgle VI+ (TR+ST)
19. Droga dla Joanny VI.1 (4R+ST) - nie korzystamy z rysy z motylej oraz z chwytów z Ataku w. Problematyczne wpinki.
Na Posadzce równiez stosujemy sie do ogranicznika, przyjezdni nie. Wiecej mi sie nie chce wymieniac, i tak sporo.


Podsumowujac i mam nadzieje kończac nagle wypłynący temat Ograniczonej P (bo juz mnie zmeczylo powtarzanie tych samych argumentow)
- nie rozumiem twojego czepiania sie tej jednej drogi (po raz pierwszy od 2 lat), przy akceptacji tylu slabszych i mniej logicznych,
-mam nadzieje ze zrozumiales i zostales przekonany,
-czekam na umieszczenie drogi w topo, tekst do umieszczenia wyslalem jakis czas temu.

Ograniczniki na drogach w tej czesci Zachodniej powstały nie dla zabawy, a po to zeby drogi staly sie ciekawsze i bardziej ciagowe. Skaly malo a wspinanie piekne.



Temat Lewara czeka na rozstrzygniecie. Informuje po raz kolejny ze Prostowanie Lewara jest wręcz stworzone do OSów, idealnie w linii ringow, zadnych ucieczek. Nic prostszego.

Polecam i pozdrawiam!

PS
Od początku mówiłem ze topo ze zdjeciami jest lepsze przy tym zagęszczeniu dróg.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prostowanie lewara=dilferek
Wysłane przez: herman ()
Data: 22 Oct 2008 - 20:22:57

Witam
to niech ktoś zrobi fotki porządne w dobrej rozdzielczości i wrysuje linie w corlu(plik wektorwy z podkładem rastrowym czyli z podkładem fotki). Proponuje zastosować schemat z topo rysunkowego.

Jestem za częścią opisową dla dróg. Drogi - klasyki, zupełnie odrębne te najlogiczniejsze niech będą jakoś wyróżnione a te warianty i przystawki, problemy treningowe zaznaczy sie mniej wyróżniająco (częśc opisowa mnijeszymi literami itp.)

A i co sądzicie o *** dla dróg:
*** super - motyla ***
** ok - przepuklina prawostronna **
* można zrboić- rónia pochyła *
0 - syf - wypchaj się

smiling smiley)
pozdr

Herman

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.